Sisu tekst

Mao bandimine ehk maopaela asetamise lõikus

Aizvērt

Bariaatriakirurgi konsultatsioon

Arsti, kelle juurde te konsultatsioonile lähete, saate valida ise. Siit leiate Eesti bariaatriakirurgide nimekirja. Esimene konsultatsioon kestab 30–40 minutit. Konsultatsioonil räägitakse teie probleemidest, haigusest ja selle vastu võitlemisest ning teie jaoks koostatakse individuaalne uuringute plaan.

Individuaalse plaani alusel tehtavad uuringud

Eriarstid, kes otsustavad teie operatsiooniks sobivuse üle, valitakse alati vastavalt teie indiviidile ja vajadustele. Võimalik, et vajate endokrinoloogi, kardioloogi, dieetoloogi, füsioloogi, anestesioloogi jt konsultatsioone. Seejärel tuleb teil teha mitmesugused protseduurid nagu vereanalüüs, kopsuröntgen, kardiogramm, kõhuõõne sonograafia jms. Mõned nendest uuringutest võivad osutuda Teie jaoks tasuliseks. Arstid annavad uuringu tulemustele oma hinnangu ja kui te operatsiooni kriteeriumidele vastate, antakse teile luba operatsiooniks.

Kui teile määratakse operatsioon, proovige kaks kuni neli nädalat enne seda dieeti pidada. Ei ole välistatud, et naistel tuleb kirurgilise sekkumise riskide vähendamiseks lõpetada kuu aega enne operatsiooni rasestumisvastaste hormoonpreparaatide kasutamine.

Operatsioon maopaela paigaldamiseks

Mao bändimise ehk maopeala asetamise operatsiooni eesmärk on organismi saabuva toidukoguse piiramine. Operatsiooni tulemusena väheneb korraga tarvitatava toidu kogus. Täiskõhutunne saabub kiiremini ja näljatunne aeglasemalt. Te sööte vähem ja hakkate kaalus alla võtma. Operatsioon kestab 40 minutit kuni kolm tundi sõltuvalt paljudest nüanssidest. Haiglasse peate tulema operatsiooni päeval (kaugemal elavad inimesed peaksid tulema eelmisel päeval), haiglas veedate ühe ööpäeva. Operatsioonieelsel õhtul ja operatsioonipäeval on söömine keelatud! Haiglasse tulles võtke kaasa pass, analüüside tulemused (kui need on teile kätte antud) ja operatsioonileping. Operatsiooni usaldusväärsus on maksimaalne, operatsioonieelne seisund on taastatav ja teie keha jääb muutumatuks. Operatsioonikulude täpse summa ütleb teile kirurg, sest sõltuvalt operatsiooni tegemise paigast võivad kulutused olla erinevad.

Operatsioonijärgne periood

Pärast operatsiooni veedate ühe ööpäeva haiglas. Teie eest hoolitseb oskuslik meditsiinipersonal, teile antakse nõu, kuidas operatsioonijärgset aega kõige lihtsamini üle elada. Haiglast väljakirjutamisel peab teie seisund olema järgmine:

  • te suudate vedelat toitu hästi neelata,
  • teie kehatemperatuur on normaalne,
  • valu on võimalik ravimitega kontrolli all hoida.

Võimalik, et tunnete pärast laparoskoopiat kerget valu õlgades. Valu on tingitud sellest, et teie kõhuõõs on täidetud süsinikdioksiidiga, mis on sinna juhitud kirurgi „tööpõllu” laiendamiseks. Kogu süsinikdioksiidi on võimatu kõhuõõnest kiiresti eemaldada, ent organism absorbeerib selle jäägid lühikese ajaga. Valu õlgades möödub kiiresti ja mõne päeva pärast on kõik korras.

Enne kojuminekut antakse teile spetsiaalne Päevik. Oluline on teha kandeid regulaarselt, et jälgida organismis toimuvaid muutusi.

Korduvvisiit bariaatriakirurgi juurde

Esimese operatsioonijärgse kuu jooksul tuleb teil veelkord külastada operatsiooni teinud kirurgi, kes kontrollib teie tervislikku seisundit. Vajadusel määrab ta lisauuringud ja uue visiidi aja. Te arutate veelkord läbi operatsioonijärgse perioodi probleemid ja selle, mis teid ees ootab (dieet, füüsiline koormus, vajaduse korral ka nõustamine psühholoogi juures).

Esimesel kaheksateistkümnel operatsioonijärgsel kuul reguleeritakse maopaela vedelikuga, seepärast on arsti korrapärane külastamine äärmiselt oluline. Kui teie kaal on stabiliseerunud, piisab ühest visiidist aastas.