Sisu tekst

Maovähenduslõikus ehk bypass

Aizvērt

Bariaatriakirurgi konsultatsioon

Arsti, kelle juurde te konsultatsioonile lähete, saate valida ise. Dr. kontaktid. Esimene konsultatsioon kestab umbes tund aega. Konsultatsioonil räägitakse teie probleemidest, haigusest ja selle vastu võitlemisest, samuti sellest, mida operatsiooni käigus tehakse ja mida sellega saavutatakse ning teie jaoks koostatakse individuaalne uuringute plaan.

Individuaalse plaani alusel tehtavad uuringud

Eriarstid, kes otsustavad teie operatsiooniks sobivuse üle, valitakse alati vastavalt teie indiviidile ja vajadustele. Võimalik, et vajate endokrinoloogi, kardioloogi, dieetoloogi, füsioloogi, anestesioloogi jt konsultatsioone. Seejärel tuleb teil teha mitmesugused protseduurid nagu vereanalüüs, kopsuröntgen, kardiogramm, kõhuõõne sonograafia jms. Mõned nendest uuringutest võivad osutuda Teie jaoks tasuliseks. Arstid annavad uuringu tulemustele oma hinnangu ja kui te operatsiooni kriteeriumidele vastate, antakse teile luba operatsiooniks.

Kui teile määratakse operatsioon, proovige kaks kuni neli nädalat enne seda dieeti pidada. Ei ole välistatud, et naistel tuleb kirurgilise sekkumise riskide vähendamiseks lõpetada kuu aega enne operatsiooni rasestumisvastaste hormoonpreparaatide kasutamine.

Maovähenduslõikus ehk bypass

Bypass-operatsiooni käigus moodustab kirurg mao ülemisest osast väikese maoköndi. Söömisel täitub see maokönt kiiresti toiduga. Mao ülaosa saadab ajju signaali täiskõhutunde saabumisest just nagu oleks kogu magu toitu täis. Täiskõhutunne saabub kiiresti ja jääb kauaks püsima, ehkki olete väga vähe söönud. Operatsioon kestab kaks kuni neli tundi. Haiglas tuleb teil veeta üks päev enne ja kaks kuni neli päeva pärast operatsiooni. Operatsioonieelsel õhtul ning operatsiooni päeval on keelatud süüa! Haiglasse tulles võtke kaasa pass, analüüside tulemused (kui need on teile kätte antud) ja operatsioonileping.

Operatsioonikulude täpse summa ütleb teile kirurg, sest sõltuvalt operatsiooni tegemise paigast ja operatsiooni liigist sõltuvalt võivad kulutused olla erinevad.

Operatsioonijärgne periood

Pärast operatsiooni veedate kaks kuni neli ööpäeva haiglas. Teie eest hoolitseb oskuslik meditsiinipersonal, teile antakse nõu, kuidas operatsioonijärgset aega kõige lihtsamini üle elada. Haiglast väljakirjutamisel peab teie seisund olema järgmine:

  • te suudate hästi neelata vedelat toitu,
  • teie kehatemperatuur on normaalne,
  • teil ei ole verejooksu,
  • valu on võimalik ravimitega maha suruda.

Enne kojuminekut antakse teile spetsiaalne (Päevik). Oluline on teha kandeid regulaarselt, et jälgida organismis toimuvaid muutusi.

Korduvvisiit bariaatriakirurgi juurde

Esimese kolme operatsioonijärgse nädala jooksul tuleb teil veel kord külastada teid opereerinud kirurgi, kes kontrollib teie tervislikku seisundit. Teil tuleb teha vereanalüüs, vajaduse korral määrab arst ka lisauuringud ja ütleb, millal tuleb uuesti tulla. Te arutate veel kord läbi operatsioonijärgse perioodi probleemid ja selle, mis teid tulevikus ees ootab (dieet, füüsiline koormus, vajaduse korral ka nõustamine psühholoogi juures).